Newsletter

Zapisując się na mój newsletter szybciej dowiesz się o nowych artykułach na stronie oraz będziesz otrzymywać ode mnie ciekawe i przydatne dla Ciebie treści o tematyce górskiej.

Po zapisaniu się, otrzymasz ode mnie plik do pobrania. Jest nim gotowa lista, co spakować do plecaka idąc w góry latem i zimą na jeden dzień.

18 czerwca, 2020

Małe Pieniny. Wysoki Wierch, Durbaszka i Wysoka. Fotorelacja.

Małe Pieniny to zupełnie spokojniejszy rejon niż Pieniny Środkowe, gdzie najbardziej popularnym szczytem są Trzy Korony i Sokolica. Charakter tego regionu jest też zupełnie inny. To rozległe polany, a z ich podnóży wyrastają wybitne i bardzo strome lesiste wierzchołki. Kraina jak z baśni, która zupełnie nie przypomina sąsiadującego z nią Beskidu Sądeckiego. Panoramy jakie oglądamy to wspomniany Beskid Sądecki, Pieniny oraz Tatry, które podają się nam jak na dłoni w bezchmurny dzień.

Liczne skalne wąwozy, wiszące pośród polan skały to kolejne charakterystyczne cechy Małych Pienin. Region nie jest tak popularny ze względu na mniejszą ilość schronisk i bliskość miasta, choć Wąwóz Homole potrafi zaskoczyć nieraz ilością turystów w sezonie.

Małe Pieniny to dom Wysokiej (Wysokie Skałki 1049,9m n.p.m.), która jest najwyższym szczytem całego pienińskiego pasma.

Tego czerwcowego dnia warunki były pochmurne, pełne cudownie przetaczających się mgieł, które skrywały wiele tajemnic. Najbardziej wyczekanym punktem był Wysoki Wierch, legendarny, z pięknym widokiem na okolice i Tatry. Niestety niskość chmur nie pozwoliła ich zobaczyć, ale to dobry powód by wrócić tu na wschód w „ładniejszy” dzień.

Wędrowaliśmy przez Durbaszkę odwiedzając schronisko aż dotarliśmy na Wysoką, z której schodziliśmy przez Wąwóz Homole do Jaworek. Przyjemna pętla ze Szlachtowej, niedługa, spacerowa, o wyjątkowym charakterze. Zostawiam więc fotorelację i kilka zachwytów z tego górskiego spaceru.

 

Zajrzyj też na mojego Instagrama: @nastopach oraz na stronę na Facebook’u: Na stopach, gdzie możesz być na bieżąco. Dzieje się dużo ciekawych rzeczy, więc jeśli lubisz spojrzenie na góry w wartościowy sposób to mnie zajrzyj!