Newsletter

Zapisując się na mój newsletter szybciej dowiesz się o nowych artykułach na stronie oraz będziesz otrzymywać ode mnie ciekawe i przydatne dla Ciebie treści o tematyce górskiej.

Po zapisaniu się, otrzymasz ode mnie plik do pobrania. Jest nim gotowa lista, co spakować do plecaka idąc w góry latem i zimą na jeden dzień.

06 maja, 2020

Literatura dla dzieci. „Z Czadem w Bieszczadach” i „O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii”.

literatura dla dzieci

Kto powiedział, że książki o górach mogą czytać tylko dorośli? Przecież dzieciaki, małe i duże, też mogą lubić górskie wędrówki i wiedza z nimi związana też może być dla nich ciekawa. Ważne, by przedstawiona była w odpowiedni sposób i dostosowana do wieku dziecka.

„O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii” Weronika Górska

To niedługa baśń Weroniki Górskiej o Małej Czantorii, która mieszka sobie w Beskidzie Śląskim. Góra jest mniejsza od Wielkiej Czantorii i ma dość tego, że żyje w jej cieniu. Postanawia wyruszyć w świat. Poznaje różne góry Polski, przemierza kolorowe krainy, a nawet dotarła w Apeniny! Spotyka ją szereg ciekawych przygód, poznaje legendy oraz historię różnych miejsc czy geografię gór świata. A wszystko to uczy ją, że jej ukochany Beskid Śląski jest jej prawdziwym domem, do którego wraca, i który bardzo lubi.

W książce znajdują się barwne dialogi, bohaterzy jak mały Borys, który zadaje mnóstwo pytań podczas wycieczki na Małą Czantorię oraz jego ciocia Weronika, która próbuje na nie odpowiadać. Świadczy to o tym, jak bardzo dzieci są ciekawe świata i ile wspaniałych rzeczy może zdarzyć się na krótkiej wycieczce, jak bardzo góry wpływają na postrzeganie dziecka i jaką ciekawość w nich wzbudzają.

Kolorowe obrazki zawarte w książce mają za zadanie pobudzić dziecięcą wyobraźnię i zobrazowań pewne elementy krajobrazu górskiego czy wydarzeń, które mają miejsce w baśni. Autorka przekazuje wiedzę o geografii w bardzo przyjemny sposób, tłumaczy trudne na pierwszy rzut oka procesy, by dziecko mogło je poznać i nieco zrozumieć. Dodatkowo wielu górskim szczytom autorka nadała cechy osobowości, zostały one uosobione z różnymi typami charakterów, więc dziecko może rozpoznać emocje, zachowania i cechy, nauczyć się odróżniać stany emocjonalne, nazywać pewne emocje i określać czy zachowanie jest godne postępowania czy też nie.

Baśń dedykowana jest dzieciakom tak naprawdę w każdym wieku. Zdecydowanie polecam ją dzieciom od 5 lat wzwyż, gdyż niektóre pojęcia i procesy mogą być dla młodszego dziecka zbyt trudne do zrozumienia. Książka będzie jednak bawić i uczyć te młodsze dzieci, ale również starsze, a nawet dorosłych.

„Z Czadem w Bieszczadach. Przewodnik dla dzieci (i rodziców)” Magdalena Prekiel

„Z Czadem w Bieszczadach” to fantastyczna pozycja książkowa dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym. Nie jest to typowa lektura i opowieść, a przewodnik dla dzieci i rodziców, w którym właśnie rodzice ze swoimi pociechami, mogą wspólnie analizować przedstawione fragmenty przygód bohatera Czada i wypełniać zadania zawarte w książce na podstawie doświadczeń i tekstów. A całość przewodnika oparta jest na Bieszczadach, które dziecko będzie miało  okazję dokładnie poznać. Ale nie tylko, ponieważ przewodnik uczy także rozumienia kolorów szlaków, nazw kwiatów, które rosną w górach czy zasad bezpieczeństwa w górach.

Dzięki tej pozycji dziecko może nie tylko poznać Bieszczady, jako pasmo górskie, poznać jakie zwierzęta je zamieszkują, jakie tropy zostawiają, czym jest połonina, jakie są najwyższe szczyty, jak należy zachowywać się w górach, ale przede wszystkim może w kreatywny sposób spędzić czas z bliskimi, ucząc się, a przy tym dobrze się bawiąc.

Zadania dostosowane są do wieku dziecka, głównie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym, ale myślę, że dla młodszych dzieciaków „zerówkowych”, niektóre zadania również mogą sprawić radość i być łatwe do rozwiązania. Osobiście żałuję, że nie jestem dzieckiem i taką łatwość sprawiają mi poszczególne treści, bo rozwiązywanie tych tematów to niesamowita frajda.

*Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Stapis.