Newsletter

Zapisując się na mój newsletter szybciej dowiesz się o nowych artykułach na stronie oraz będziesz otrzymywać ode mnie ciekawe i przydatne dla Ciebie treści o tematyce górskiej.

Po zapisaniu się, otrzymasz ode mnie plik do pobrania. Jest nim gotowa lista, co spakować do plecaka idąc w góry latem i zimą na jeden dzień.

16 września, 2019

#7 Jaki śpiwór w góry?

Każdy lubi jak jest mu ciepło podczas snu. A zwłaszcza w górach. I to głównie śpiąc pod chmurką lub w namiocie. Dlatego wybór śpiwora to dość istotna kwestia i warto się przy tym na moment zatrzymać żeby później zwyczajnie nie żałować, a co za tym idzie nie marznąć lub się nie przegrzewać. Podpowiem Wam w skrócie jaki śpiwór można zabrać w jakie góry o jakiej porze roku, gdzie szukać dobrego śpiwora, jakie cechy powinien posiadać oraz pokażę Wam ten, jakiego obecnie używam, czyli przedstawię wyniki testowania przez ponad rok w różnych warunkach letnich.

Śpiwór, a pory roku.

Przede wszystkim pora roku. Są śpiwory przeznaczone na biwakowanie zimą (są znacznie grubsze), na biwakowanie latem (cienkie, zazwyczaj syntetyczne śpiwory), a są też takie, które zdadzą egzamin wiosną, latem i jesienią, bardziej uniwersalne.

Syntetyczny czy puchowy?

Jak wspomniałam, puchowe śpiwory głównie zabiera się zimą lub w wyższe partie gór, jak Alpy itd. Choć i te puchowe dzielą się na kolejne rodzaje. Śpiwór śpiworowi nie równy, wiadomo, że takiego Alpy, gdzie jest już śnieg, nie zabierzemy w Himalaje jadąc w góry najwyższe. To są już jednak śpiwory specjalistyczne.

Ale zatrzymajmy się na tym co nam zdecydowanie bliższe, czyli Beskidy i Tatry. Wiadomo, zimą śpiwór puchowy da nam więcej ciepła niż syntetyk co nie znaczy, że ten drugi musi mieć beznadziejne wypełnienie. Tu znów wszystko zależy od jakości, gramatury, firmy, a następnie ceny. Śpiwory z wypełnieniem syntetycznym też są drogie i też są dobre. Obydwa te rodzaje jednak mają swoje wady i zalety. Zawilgoconego czy mokrego puchowego śpiwora nie wysuszymy tak szybko jak syntetyka, dlatego na wypady w lecie- Beskidy czy Tatry, taki śpiwór nada się zdecydowanie lepiej. Za to o wiele więcej ciepła dostarczy nam prawdziwy puch, ale trzeba pamiętać by mieć na niego wodoodporny pokrowiec. Ale z puchem jest też tak, że skoro ma kilka rodzajów to i są te cienkie, ultralekkie, które po spakowaniu zajmują niewiele miejsca, ale są też takie, które są ciężkie, gramotne, ale zagwarantują większy komfort termiczny, co jest szalenie istotne w wysokich górach lub zimą.

Wielkość i waga śpiwora mają znaczenie.

Jest taki mit i wszechobecne przekonanie, że jeśli śpiwór jest duży to znaczy, że jest ciepły. Nic bardziej mylnego. Prostym przykładem może być mój stary śpiwór z supermarketu, który miał zapewnić komfort do 0, a mieć maksimum do -17. Natomiast w temperaturze 5 stopni było mi w nim tak zimno, że nie mogłam doczekać się rana, a później przypłaciłam to ostrym przeziębieniem. Niestety nie pomogła kurtka i gruby polar. Nie wierzcie więc w to, co jest napisane przez producenta, jeśli nie macie gwarancji na to, że faktycznie działa. Nieciekawie jest później sprawdzać na własnej skórze.

Co ciekawe, istnieją cieniutkie, ultralekkie śpiwory, które dadzą nam tyle ciepła, że ciężko jest sobie nam to wyobrazić. Ale niestety kosztują dużo więcej. Nie mniej jednak, jeżeli zależy nam na wadze i wielkości, cenimy sobie minimalizm i często chodzimy na wielodniowe trekingi to moim zdaniem warto zainwestować raz i mieć jeden problem z głowy.

Na co zwracać uwagę?

Jest kilka istotnych drobnostek, które mają ułatwić i umilić nam spanie. To kształt śpiwora, płynność zapinania i odpinania zamka, dodatkowe kieszonki, elastyczne wykończenia dające swobodę większą ruchu, wysokość czy listwa termiczna.

Kształt śpiwora odnajduje zastosowanie w ogrzaniu się i wygodzie. Mumia czy koperta to najlepsze rozwiązania na wypady w góry na jeden lub więcej dni. Dobrze dopasowują się do ciała. Śpiwory przypominające kołdrę nie będą dobrym rozwiązaniem na biwaki w górach, ponieważ nie zapewnią nam dobrej ochrony i dostatecznego ciepła.

Zacinający się zamek to utrudnienie, a co dopiero zamek, który się uszkodzi, rozejdzie czy zostanie wyrwany? Warto zwracać uwagę na to czy płynnie, bez zacinania możemy go zapiąć.

Zadaniem listwy termicznej, czegoś w rodzaju tasiemki wzdłuż zamka pozwoli zachować na dłużej ciepło. Zamek nie jest szczelny, przez co duża część ciepła przez nie ucieka. A taka listwa, na pierwszy rzut oka głupotka, pozwoli zachować ciepło.

Dodatkowe kieszonki na drobiazgi czy elastyczne wykończenia do udogodnienia producentów. Nie są niezbędne, ale ich obecność to już sprawa każdego z osobna.

Jaki śpiwór w jakie góry?

Wszystko zależy od tego, gdzie się wybieramy i jakie warunki pogodowe panują w danym rejonie świata. W góry niższe typu Beskidy do biwaków wiosną, latem i jesienią poleca się śpiwory syntetyczne, które szybko możemy wysuszyć w razie zmoczenia. Są też zdecydowanie tańsze. W Tatry latem sprawdzi się syntetyk, natomiast zimą zaleca się puch, gdyż temperatura spada poniżej zera. W góry wyższe poleca się cieplejsze śpiwory puchowe.

Najlepiej jednak będzie jeśli śpiwór dostosujemy do tego, co robimy i gdzie biwakujemy. Jeśli przykładowo nocujemy w górach tylko latem w Polsce to niepotrzebny będzie nam zakup śpiwora specjalistycznego, bo go tu zwyczajnie nie wykorzystamy i odwrotnie, jeśli nocujemy w terenie zimą to nie kupujmy śpiwora, który nie będzie w stanie zapewnić nam odpowiedniego zatrzymania ciepła.

Gdzie kupować?

Najlepiej w sklepach górskich. Warto przed zakupem taki śpiwór sprawdzić osobiście, ale nie zawsze jest taka możliwość. Ale pocieszający jest fakt, że jeśli coś ze śpiworem będzie nie tak, jeśli oczywiście wcześniej nie będziemy go używać, towar można zwrócić lub wymienić. Niektóre sklepy prowadzą wypożyczalnię sprzętu, więc możemy testować różne śpiwory i kupić później taki, który najbardziej będzie spełniał nasze wymagania lub możemy wypożyczać za każdym razem inny.

Zamek zapina i rozpina się płynnie, choć irytująca jest zewnętrzna warstwa materiału- tak delikatna i cieniutka, że wcina się w zamek, co może spowodować rozerwanie śpiwora, więc trzeba uważać. Zamek jest podwójny, co ułatwia sprawne zapinanie.

Ściągacz w górnej części śpiwora pozwala na dopasowanie do głowy, by zatrzymać jak najwięcej ciepła wewnątrz, a sam materiał i wypełnienie w tym miejscu są grubsze i wygodne.