Newsletter

Zapisując się na mój newsletter szybciej dowiesz się o nowych artykułach na stronie oraz będziesz otrzymywać ode mnie ciekawe i przydatne dla Ciebie treści o tematyce górskiej.

Po zapisaniu się, otrzymasz ode mnie plik do pobrania. Jest nim gotowa lista, co spakować do plecaka idąc w góry latem i zimą na jeden dzień.

09 września, 2019

#1 Wiating, czyli chatki w górach. Co to takiego?

Biwakowanie w górach to nie tylko spędzanie nocy pod namiotem czy wędrowanie od schroniska do schroniska. Niektórzy preferują spanie na dziko na hamaku gdzieś w leśnym gąszczu, a inni zaś uprawiają tzw. wiating, czyli szukają wiat i chatek, w których mogą przenocować. Dość pomysłowe, prawa? Co ciekawe, za spanie w tego typu domkach (nie chodzi o bazy namiotowe czy „leśne kempingi”) nie musimy nic płacić, za to obowiązuje kilka zasad, których musimy obowiązkowo przestrzegać. Zanim jednak przejdę do opisu tego konkretnego miejsca, napiszę kilka ogólnych słów skąd wziął się pomysł na takie chatki, kto je zbudował i za nie odpowiada, kto może z nich korzystać, gdzie szukać i jakich zasad należy przestrzegać.

Wiating- co to takiego?

Jak wcześniej wspomniałam, wiating to rodzaj noclegów w górach przy korzystaniu z gotowych drewnianych wiat, szałasów, bacówek i chatek. Korzystanie z nich jest całkowicie darmowe. Zwyczaj stawiania takich leśnych domów sięga już bardzo odległych lat, kiedy górale wypasali owce na górskich halach. Budowano wówczas niewielkie budynki z drewna, które miały zaspokoić podstawowe potrzeby, czyli dla zwykłego górala była to prycza do spania, mały stolik i piecyk lub miejsce na ognisko. Były one niewielkie i stawiane zazwyczaj na halach (blisko do miejsca wypasu).

Mijały wieki, lata, a z czasem z chatek zaczęły korzystać też inne osoby. Byli to zwyczajnie turyści chcący skorzystać z darmowego noclegu w górach. I tak też po dziś korzysta się ze starych wiat i chat, remontuje się je, rzadziej buduje nowe, by na rzecz turystyki były dostępne dla każdego wędrowca. Niektóre z chat są opuszczone i zaniedbane, niektóre zamknięte na cztery spusty i niedostępne, a inne należą do przeróżnych kół, towarzystw i stowarzyszeń, które za nie odpowiadają, remontują i przygotowują do publicznego użytku (publicznego jak publicznego, każdy może zostać ich gościem, ale jest to zazwyczaj wąskie grono). Także każdy, kto zna położenie takiej chaty może zostać jej gospodarzem na jedną lub więcej nocy całkowicie za darmo, ale przestrzegając pewnych zasad.

Jakie zasady obowiązują chatkowego?

Po pierwsze musimy pamiętać by szanować to, co zostało przez kogoś wykonane, udostępnione, ktoś poświęcił temu czas, pracę i pieniądze, by inni mogli z tego korzystać. Bezwzględne poszanowanie chatki, tego co się w niej znajduje, jak i całego jej otoczenia (o poszanowaniu lasu nie wspominam, bo to podstawa) to nasz obowiązek.

Dbamy o porządek w chatce i poza nią. Sprzątamy po sobie i zabieramy wszystkie śmieci ze sobą, które wyprodukowaliśmy. Nie zostawiamy, bo jest reklamówka z innymi, a zabieramy żeby się nie gromadziły i nie zostały rozwleczone przez dziką zwierzynę. Posprzątać za kogoś również można, a nawet wypada.

Jeśli zużyjemy wodę zostawioną w bali, czy drewno, naszym obowiązkiem jest uzupełnić zapasy danej rzeczy.

Swoje potrzeby fizjologiczne załatwiamy w wyznaczonych miejscach (zazwyczaj każda chatka ma w regulaminie lub dokładnie opisane takie miejsce, albo wystarczy się samemu zorientować, pochodzić i poszukać).

Nie zostawiamy otwartego ognia w chatce bez pilnowania. Tak samo jak i poza. Taka chatka to drewno i najczęściej siano, jedna iskra może doprowadzić do pożaru domku jak i lasu, który zazwyczaj znajduje się tuż obok.

Gdzie szukać chatek?

Istnieje strona internetowa, gdzie możemy znaleźć chatkę, jak i podstawowe informacje o niej: WIATIG

Na Facebooku znajduje się grupa miłośników tego sposobu nocowania, nazywa się Wiating, czyli chatki w górach. Każdy może do niej dołączyć.