21 lipca, 2019

Babia Góra Trails.

Babia Góra Trails to kompleks ścieżek dla rowerzystów o różnych trudnościach na Mosornym Groniu (1047m n.p.m.), który znajduje się w Paśmie Policy w Beskidzie Żywieckim. Tuż obok Królowej Beskidów- Babiej Góry. Co dziwne, nazwa wskazuje położenie na Babiej Górze, ale jako, że jest to Babiogórski Park Narodowy, wybudowanie tam takich tras byłoby niezgodne z prawem, więc kompleks powstał obok. Lokalizacja ścieżek to wieś Zawoja, obok znajdziecie spory parking, gdzie można bez problemu zostawić samochód. Wszystkie ścieżki łącznie mają około 20 km długości. Oznaczone są kolorami, które symbolizują kolejno stopnie trudności: zielony- trasa familijna dla początkujących, niebieski- dla średnio zaawansowanych, czerwony- dla zaawansowanych oraz czarny- dla doświadczonych riderów. Znajdziemy tam również trasy podjazdowe, które w przyjemny sposób umożliwią nam dotarcie na początek tras zjazdowych. A na sam szczyt Mosornego Gronia możliwy jest wjazd wyciągiem wraz z rowerem (link do strony z cennikiem na końcu artykułu). I to byłoby na tyle, jeśli chodzi o podstawowe informacje na temat kompleksu.

TRASY

Mapa tras przy centrum ścieżek.

Poniżej znajduje się mapa ze wszystkimi ścieżkami zjazdowymi oraz podjazdowymi w kompleksie Babia Góra Trails:https://www.trailforks.com/region/babia-gora-trails-25908/

TRASY ZJAZDOWE

RYDZOWY

W tym miejscu rozpoczyna się zjazd Rydzowym.

Trasa ta oznaczona jest kolorem zielonym, co oznacza trasę łatwą i przeznaczoną dla początkujących. Ma 1,2 km długości, czyli nie jest zbyt długa, ale za to poprowadzona w bardzo urokliwym lesie po delikatnie nachylonym terenie. Jest w pełni utwardzona i przygotowana do bezpiecznego zjazdu, więc nic nas na niej nie zaskoczy. W jej charakterze leży też wiele ciekawych muld, które można pompować, jak na pumptracku lub się z nich wybijać. Rydzowy zaczyna się obok podjazdu Mosorny i jest kontynuacją Sokolicy.

Zjazd Rydzowym. Gładka, wyprofilowana trasa to ułatwienie dla osób, które rozpoczynają rowerową podróż.

SOKOLICA

Początek Sokolicy.

Sokolica to trasa niebieska przeznaczona dla osób, które miały wcześniej styczność z rowerem górskim. Oferuje 4,8 km samego zjazdu spod szczytu Mosornego Gronia. Trasa jest wyprofilowana i utwardzona na całej długości, jej kontynuacją jest Rydzowy. Znajdziemy tam liczne zakręty, muldy oraz hopki, a nawet kamienne uskoki czy korzenie. Trasa jest płynna i ma sporo elementów z tzw. flow.

WILCZA ŁAPA

Wilcza Łapa, w porównaniu z pozostałymi trzema trasami, to trasa czerwona, która biegnie wzdłuż wyciągu. Przeznaczona dla zaawansowanych riderów. Jest najkrótszą trasą, bo liczy zaledwie 900 m. Jej charakter to nieutwardzona, naturalna nawierzchnia, liczne strome nachylenia terenu, czy kamienie i korzenie. Spodziewać można się też ciasnych zakrętów. Zjazd doprowadza nas prosto pod dolną stację kolejki.

DIABLAK

To trasa czarna dla zaawansowanych rowerzystów, którzy mają doświadczenie na tego typu trasach. Diablak ma 1,7 km długości, czyli też stosunkowo niewiele w porównaniu z Sokolicą, ale warto przyjrzeć się bliżej, co na trasie znajdziemy. Naturalna nawierzchnia, nieutwardzona, a przy tym pełna różnych przeszkód: hopy, dropy, uskoki skalne, sekcje korzeni, ostre zakręty czy masa luźnych kamieni i drzew, których blisko trzyma się ścieżka. Trasa więc dla typowego wyjadacza rowerowego.

TABAKOWY

To dwukierunkowa trasa rowerowa biegnąca na Mędralową i Jałowiec Wielki i rozpoczyna się w rejonie Hali Barankowej naprzeciwko kompleksu Babia Góra Trails. Dojazd na start zajmuje 3,5 km od centrum ścieżek drogami asfaltowymi. Ma charaktery wycieczkowy i biegnie przez 5,2 km. Naturalna nawierzchnia w otoczeniu gór daje jeszcze więcej radości. Można spotkać przeszkody takie jak luźne kamienie czy korzenie. Trasa jest bardzo widokowa, głównie masyw babiogórski.

TRASY PODJAZDOWE

Fragmentu podjazdu Podbłędnym.

PODBŁĘDNY. Jest to pierwszy podjazd do tras: Rydzowy, Sokolica, Diablak i Sokolica. Ma 76 m.

MOSORNY. Drugi etap podjazdu do tras. Liczy sobie 175 m.

ZIMNA DZIURA. Trzeci etap podjazdu do wyżej wymienionych tras. Jego długość to 1,6 km. Warto tutaj zaznaczyć, że podjazd ten kończy się w momencie rozpoczęcia żółtego szlaku, na który musimy się dostać i pokonać ostatnie metry na szczyt właśnie szlakiem.

Trasy podjazdowe są płynne, trawersują zbocze Mosornego Gronia. Podjazd jest w pełni przejezdny, bardzo przyjemny i przygotowany pod płynne pokonywanie wysokości. Dotarcie na szczyt zajmuje około godziny.

PUMPTRACK

Zaraz obok parkingu, koło nieczynnego Centrum Górskiego Korona Ziemi, znajduje się dwutorowy pumptrack z hopami i stolikami oraz muldami do nauki i zabawy. Ilość „tras” jest zaskakująca i zróżnicowana.

RELACJA I PODSUMOWANIE

Jak na pierwszy pobyt na ścieżkach Babia Góra Trails zjechałam Rydzowym i Sokolicą kilkukrotnie, a poza tym nieoficjalną trasą Starym Rydzowym. W porównaniu z innymi kompleksami typu Enduro Trails w Bielsku-Białej jest tutaj o wiele większy spokój na trasach, mniej ludzi, ale jest mniej tras oficjalnych (z tego co zdążyłam się zorientować na Trail Forksie znajdziemy mnóstwo lokalnych ścieżek). Jest schludnie, czysto, trasy są utrzymane w należytym porządku, a Sokolica jest jak na razie jedną z lepszych tras przygotowanych jakimi miałam okazję zjeżdżać. Przebija bielskiego Twistera dwukrotnie! Ze zdanych relacji z innych tras, Diablak zasługuje w pełni na miano czarnej trasy, na której trzeba zachować zdrowy rozsądek, bo zaskakuje skalnymi półkami kilkukrotnie. Wilcza Łapa jest niedługa i średnio ciekawa, wyrzuca pod kolejkę, a stamtąd do centrum podjazdów jest daleko, więc jak kto woli. Ale polecam każdemu sprawdzić samemu. Osobiście pojawię się tu już na innym rowerze i z chęcią sprawdzę pozostałe trasy i te mniej oficjalne.

Stary Rydzowy.

Więcej informacji na temat tras i cen biletów, jeśli zdecydujecie się wjeżdżać kolejką, znajdziecie na stronach:

Oficjalna strona Babia Góra Trails:
http://www.babiagoratrails.com/

PKL Mosorny Groń:
https://www.pkl.pl/mosorny-gron/mosorny-gron.html

*Artykuł nie jest sponsorowany i nie powstał we współpracy z Babia Góra Trails czy PKL Mosorny Groń.