Newsletter

Zapisując się na mój newsletter szybciej dowiesz się o nowych artykułach na stronie oraz będziesz otrzymywać ode mnie ciekawe i przydatne dla Ciebie treści o tematyce górskiej.

Po zapisaniu się, otrzymasz ode mnie plik do pobrania. Jest nim gotowa lista, co spakować do plecaka idąc w góry latem i zimą na jeden dzień.

11 marca, 2019

„Houston, mamy problem…” śmieciowy problem w górach.

Problem śmieci w górach to nie jest nic nowego. Nic zaskakującego. Ale jest to problem, niestety, narastający. Piękne leśne ścieżki wyścielone są opakowaniami po chusteczkach, butelkami, nakrętkami, a nawet i skarpetkami, starymi butami, a czasem i sprzętem AGD i RTV. Naprawdę? Komu chciało się pakować telewizor do samochodu i taszczyć do lasu? A buty czy inne części garderoby? Czy komuś było na tyle gorąco by ściągnąć sweter i zostawić go w lesie? A buty na tyle nie wygodne, że boso w sumie będzie wygodniej? W tym momencie nasuwa mi się jedno słowo. WSTYD.

WSTYD. WSTYD. WSTYD.

Wstyd za ludzką rasę. Za innych ludzi gór, którzy nazywają się w ten sposób nie znając szerokiego zakresu tego określenia. Czy bycie człowiekiem gór oznacza wyłącznie wyrażenie chęci do wędrówek po górach? Obcowanie z naturą? Czy dbanie o przyrodę, o stan szlaków, płynących wód, rozległych polan, hal, szczytów i różnych, leśnych ścieżek już nie jest zobowiązujące?

„Wniosę butelkę z wodą, ale pustej już nie zniosę.”

Ludzka logika czasem jest zaskakująco… zabawna. Butelka pełna wody czy innego napoju waży dużo więcej niż taka sama, ale pusta. Chciało ci się ją zabrać ze sobą, wnieść, zmęczyłeś/aś swoje plecy, więc zniesienie pustej nie powinno być problemem? Ale jest. To samo tyczy się opakowań, foli po kanapkach czy wielu innych rzeczach, które stosunkowo nie zajmują żadnego miejsca w plecaku. Łatwiej pozbyć się zbędnego balastu i zostawić na środku szlaku. Wyrzucić gdzieś na pobocze. Las będzie piękniejszy. Żyźniejszy. Nakarmiony. Zwierzątka będą miały domek. A inne pożywienie. A niektóre, te złe zwierzątka oczywiście, bo przecież dzielimy na dobre i złe, zjedzą, umrą i będzie selekcja naturalna groźnych gatunków.

Wychowanie? Światopogląd? Kultura? Złośliwość? Lenistwo?

Jak nazwać te nieodpowiednie zachowania turystów w górach i w lesie? Czy wiąże się to z latami młodości, kiedy rodzice od małego wpajali nam, lub nie, że należy po sobie sprzątać, zostawiać porządek nie tylko w domu, ale i poza nim, że o przyrodę należy dbać, troszczyć się? Zasady, które mamy wdrożone i wyryte w trakcie wychowania zahaczają o nasz światopogląd, a co za tym idzie, nasz charakter i to, jakimi ludźmi jesteśmy. Czy nazywamy się ludźmi gór z miłości i pasji do natury czy z przypadku i mody?

Śmieci w górach to brak kultury. Egoizm. Bezczelność. Brak poszanowania czyjegoś domu, w którym jesteśmy gośćmi i zostawiamy po sobie brud. Zapytałabym takiego delikwenta czy w swoim domu też rzuca papiery, gdzie popadnie, czy śpi na stosie opakowań po chrupkach i kąpie się w wannie z nakrętkami po napojach, a na schodach mija plastykowe butelki. Nie ma tutaj żadnego usprawiedliwienia. To brak kultury.

Beskidy, Tatry, Karkonosze, Góry Sowie, Pieniny. Śmieci są wszędzie.

Problem dotyczy nie tylko poszczególnych grup górskich, ale wszystkich pasm i terenów leśnych. Śmieci są w kosówce na Hali Gąsienicowej, na szlaku na Skrzyczne i Baranią Górę, na szlaku na Mogielicę i pod schroniskami. Tak, pod schroniskami. Dosłownie kilka metrów od niego. Czy to już szczyt lenistwa?

„Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj.”

O tym trzeba mówić. Trzeba mówić przede wszystkim głośno. Świadome działanie, nie chodzi tu o bynajmniej organizowanie wielkich akcji, zapisywanie się na nie, czy czekanie aż takie się odbędą, bo one są i bardzo dobrze, że są, ale po co czekać, mogłoby zmienić bardzo wiele. Wystarczy zacząć od samego siebie. Chęci zmienić w działanie. Jeśli każdy zacząłby od siebie, od swojego sumienia i dbałości o wspólne dobro, świat dziś wyglądałby inaczej. Nie wiesz od czego zacząć? Weź za sobą posprzątaj. Ot co. Tyle. Pokaż, że jesteś prawdziwym człowiekiem gór z miłości i pasji, a nie z przypadku.

Natura jest nam bliska. Jest naszym domem. Jedynym domem w tym wielkim wszechświecie. Jeśli nie będziesz o nią walczył to wkrótce utoniesz na wysypisku razem z nią. To tylko kwestia czasu. A czas biegnie szybko.