Newsletter

Zapisując się na mój newsletter szybciej dowiesz się o nowych artykułach na stronie oraz będziesz otrzymywać ode mnie ciekawe i przydatne dla Ciebie treści o tematyce górskiej.

Po zapisaniu się, otrzymasz ode mnie plik do pobrania. Jest nim gotowa lista, co spakować do plecaka idąc w góry latem i zimą na jeden dzień.

17 grudnia, 2018

Jak praktykować kąpiele leśne?

O kąpielach leśnych, czyli tzw. shinrin yoku pisałam już jakiś czas temu wspominając książkę, w której cały proces kąpieli, historii, miejsc, zabiegów, wyboru tych miejsc, skutków jest opisany. Odsyłam do wpisu o książce http://nastopach.com/2018/08/jak-praktykowac-kapiele-lesne-recenzja-ksiazki-shinrin-yoku-sztuka-i-teoria-kapieli-lesnych-dr-qing-li/ , gdzie polecam zacząć jeśli ktoś nie do końca jest świadom czym kąpiel leśna jest, o co w niej chodzi i co nam daje. W dzisiejszym wpisie natomiast znajdziemy odpowiedź na pytanie: w jaki sposób praktykować kąpiele leśne i jak się do nich przygotować?

Podczas kontaktu z naturą, nie tego codziennego, ale podczas spaceru, wędrówki, trekkingu czy jakiejkolwiek innej aktywności, kiedy czujemy, że natura ma dla nas większe znaczenie, gdy nie mijamy pięknego drzewa, zniszczonego pnia czy kwiatu obojętnie, gdy wsłuchujemy się w dźwięki natury, zamykajmy oczy i staramy się wyrównać oddech, wpasować w o jedyne, wyjątkowe miejsce. Wszystko to świadczy o wrażliwości na naturę. Jeśli takie reakcje widzimy w swoim zachowaniu podczas pobytu w lesie i nie tylko, nawet w parku czy w górach, świadczy to o odbywaniu kąpieli leśnych. 

Czym są kąpiele leśne?

Kąpielą leśną nazywane są wszystkie te aktywności wśród natury, które pozwalają nam się wyciszyć, zrelaksować, oczyścić umysł i poczuć silną więź z przyrodą. Każdy sympatyk kąpieli ma swoje sposoby, swoje własne pomysły na shinrin yoku. Najistotniejsze by wynieść z tej praktyki coś więcej, co pozwoli nam poczuć się lepiej.

Jak praktykować?

 Niektóre rzeczy są niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Zatrzymaj się, schyl się, zniż do poziomu mikro życia, które jest gdzieś pod twoimi stopami.

Sztuka kąpieli leśnych to nieustanna podróż, odkrywanie nowego, odkrywanie samego siebie. Kontakt z naturą nie od dziś wiadomo daje nam mnóstwo korzyści i wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Aby nasza podróż wgłąb lasu była udana zastosujmy się do kilku wskazówek, które pomogą osiągnąć nam upragniony cel. Oto kilka wskazówek, które osobiście sprawdziłam podczas swoich kąpieli.

-Wykaż chęć do odbycia podróży w głąb lasu i siebie.

-Znajdź odpowiednie miejsce. Może to być ogród z drzewami, las, park czy góry w pobliżu lasu.

-Wyłącz wszelkie urządzenia elektroniczne, które będą zakłócać twoją podróż. Wyłącz się na świat technologii, w tym momencie nie ma żadnego znaczenia. Będzie cię tylko rozpraszał. Liczy się tylko to, co z kąpieli wyniesiesz.

-Otwórz umysł. Dostrzeż piękno w otaczającym cię miejscu. Uaktywnij działanie wszystkich zmysłów. Jaki dźwięk natury najbardziej lubisz? Wsłuchaj się w niego. Jaki widok cię uspokaja? Patrz na niego. Jaki zapach jest twoim ulubionym, może sosny, wilgotnego mchu, lasu po deszczu? Wybierz się w takim czasie i w takie miejsce, gdzie ukochany zapach będzie unosił się w powietrzu.

-Jeśli wybrałeś już miejsce i jesteś w nim, wycisz się, idź wolnym krokiem. Podziwiaj. Wyłącz zbędne myślenie. Myśl tylko o tym, co widzą twoje oczy, co czuje twój nos, co słyszą uszy, co czuję dłonie. Podziwiaj. Posmakuj.

-Zatrzymaj się w miejscu, które szczególnie cię zachwyca. Usiądź pod drzewem. Zamknij oczy. Niech wszystko wokół ciebie płynie, żyje. Niech biegnie swoim rytmem. Nie myśl o szarej rzeczywistości czy może tej bardziej kolorowej. Pozbądź się wszelkich myśli. oddychaj głęboko tym, co teraz, w tej chwili sprawia ci największą radość i przyjemność.

-Stań się częścią tego miejsca.

Każdy z nas ma inne potrzebny. Zachwyca go inne piękno. Ma różne swoje „naj”. Bo jesteśmy inni, różni. Dlatego każda podróż leśna to nie tylko zwykły spacer i coś, co ma nas odstresować, dokąd chcemy uciekać. Nie wnośmy w las emocji. Nie wnośmy emocji w kąpiel, bo liczy się tylko tu i teraz. Kąpiele leśne więc to nie tylko ukojenie dla duszy, ale i dla ciała. Bo korzyści wpływają również na nasze zdrowie. Zaleca się, by leśne kąpiele odbywać nawet kilka razy w tygodniu lub w razie potrzeby nawet wybrać się w dłuższą wędrówkę na kilka dni. Drzewa i natura to nasz sprzymierzeniec, którego często nie dostrzegamy w natłoku codziennych spraw. Szukamy odpowiedzi, lekarstw na nasze problemy tam, gdzie w rzeczywistości ich nie ma. A czy wyprawa do lasu, do parku i zażycie kąpieli, tej odpowiednio przygotowanej psychicznie i również fizycznie, naprawdę wymaga od nas tak wiele? Natura nie chce zapłaty. Ona jest dla nas, a my tak często ją odrzucamy i nie potrafimy docenić.

Spójrz też ponad własne czoło. Drzewa często do nas mówią. Opowiadają historie, swoje i te, które widziały. Czy wiecie jak przytulanie drzew wpływa pozytywnie nasze samopoczucie i zdrowie?

Szerzej o kąpielach leśnych, o ich pozytywnych skutkach i całej medycynie leśnej możesz przeczytać w starszym wpisie: http://nastopach.com/2018/08/jak-praktykowac-kapiele-lesne-recenzja-ksiazki-shinrin-yoku-sztuka-i-teoria-kapieli-lesnych-dr-qing-li/