Newsletter

Zapisując się na mój newsletter szybciej dowiesz się o nowych artykułach na stronie oraz będziesz otrzymywać ode mnie ciekawe i przydatne dla Ciebie treści o tematyce górskiej.

Po zapisaniu się, otrzymasz ode mnie plik do pobrania. Jest nim gotowa lista, co spakować do plecaka idąc w góry latem i zimą na jeden dzień.

27 listopada, 2018

Zbiór ciekawostek tatrzańskich.

1. Najwyższe szczyty Tatr.

Niegdyś za najwyższy szczyt w całych Tatrach uważany był Sławkowski Szczyt z uwagi na położenie (wysunięty i rozległy szczyt). Następnie zdecydowano, że to jednak Łomnica, która znajduje się nieopodal jest najwyższa. Pomiary jednak wskazały, że mylono się i najwyższym szczytem jest Gerlach (2655m n.p.m.).

2. Lodowiec w Tatrach?

Największy lodowiec, a raczej lodowczyk, polskich Tatr znajduje się Kotle Mięguszowieckim tzw. Bańdziochu na wysokości 1973-2035m n.p.m. Jego objętość i wielkość stale się zmienia.

3. Kolejka na Łomnicę i hotel.

Pierwsze prace nad kolejką rozpoczęto w latach 20. XX w., kiedy to udostępniono do przejazdu wagonikami trasę od Tatrzańskiej Łomnicy do Łomnickiego Stawu. W latach kolejny kolejkę przebudowywano, zmieniano odległości tras i punkty startowe. Dziś trasa obejmuje start w Tatrzańskiej Łomnicy i przesiadkę nad Łomnickim Stawem, skąd rusza drugi wyciąg aż na Łomnicę. Do Łomnickiego Stawu istnieje szlak turystyczny, od samego stawu również wytyczono szlaki i trasy narciarskie, ale na samą Łomnicę szlaku turystycznego nie ma, więc można wejść drogami taternickimi z przewodnikiem lub wjechać kolejką.

Na szczycie Łomnicy (2634m n.p.m.) wybudowany został hotel górski, w którym można spędzić noc. Apartamenty są 1-4 osobowe. Cena za jeden nocleg to… 549 euro. Warto czy też nie to już kwestia każdego z osobna.

4. Legendy tatrzańskie- Morskie Oko i Jaskinia Mylna.

Każde miejsce ma swoją historię, tajemnicę czy mówią o nim jakieś legendy. Zazwyczaj te najbardziej znane miejsca. Tak też jest w przypadku Morskiego Oka. Jedna z legend mówi, że ma podziemne połączenie z Wisłą, a nawet z Morzem Adriatyckim. Ponoć zaginiony statek na wspomnianym morzu wypłynął, oczywiście szczątki, w tatrzańskim jeziorze. Prawda czy fałsz, tego się niestety nie dowiemy. Wiadomo jednak, że jest to największe jezioro w całych Tatrach, nie najgłębsze, ale największe. I coś w tym może jest.

W 1945r. ks. Józef Szykowski wyruszył w góry nie informując nikogo o celu swojej wycieczki. Gdy zaginął, zorganizowano akcję ratowniczą, ale bez powodzenia. Dopiero w lutym odnaleziono jego zwłoki w Jaskini Mylnej, która uchodzi za bardzo skomplikowaną i ma ogromną sieć korytarzy. Śmierć poniósł prawdopodobnie na skutek głodu podczas zgubienia się w jaskini. Zaczęto wówczas uważać, że podczas eksploracji jaskini powinno zabierać się nie tylko latarkę, ale i nić Ariadny, która pomoże w odnalezieniu wyjścia.

5. Legenda Sławkowskiego Szczytu.

Sławkowski Szczyt w Tatrach słowackich był niegdyś uważany za najwyższy szczyt Tatr. Legenda mówi, że Sławkowskiemu urwał się wierzchołek na skutek ogromnego trzęsienia ziemi. Teorię potwierdzały miejscowe legendy, podania i zapisy w kronikach, a także wielkie zwały głazów i skał poniżej szczytu. naukowcy badali tę teorię jednak nie znalazła potwierdzenia. Sławkowskiemu niestety korona z głowy nie spadła (albo spadła) i musi ustąpić miejsca najwyższemu- Gerlachowi.

6. Krywań, jako „święta góra” Słowaków i legenda.

Pewnie wielu wie, że Krywań w Tatrach Wysokich to góra święta dla Słowaków. Jego sylwetka rysowana była na monetach (20 halerzy) oraz o Krywaniu śpiewa się w narodowym hymnie. 16 sierpnia 1841r. na szczyt weszli słowaccy działacze odrodzenia narodowego i upamiętniając ten dzień, większość Słowaków rusza wtedy ze swoimi rodzinami w Tatry, by zdobyć Krywań. Mnóstwo ludzi na szlaku, ponoć ogromne tabuny i odradza się wyjść w tamtym okresie, o ile nie lubimy tłumów. Jeśli lubimy to jak najbardziej można iść, ale przyjemność według mnie żadna.

Znacie legendę o Krywaniu? Dlaczego jego czubek jest zakrzywiony? Ponoć po stworzeniu świata Bóg posłał anioła by rozrzucił po świecie różne dzieła natury. Przelatywał nad Tatrami i nieuważnie zahaczył worem o jeden ze szczytów. Worek rozerwał się i pod górami rozsypały się lasy, jeziora, różne rośliny i zwierzęta. A szczyt, o który zahaczył nieuważny anioł, lekko się zakrzywił.

7. Tajemnice Wąwozu Kraków w Dolinie Kościeliska.

Ponoć jeden z najpiękniejszych tatrzańskich wąwozów w całym paśmie. Niewielu o tym wie, ale wąwóz nie kończy się przy słynnej drabince prowadzącej do Smoczej Jamy. Dalsza jego część to ścisły rezerwat, bardzo dziki, który zamieszkują rzadkie rośliny, a zapuszczają się tam często dzikie zwierzęta. Ciągnie się dalej, a dalsza eksploracja wymagałaby użycia sprzętu wspinaczkowego. Nazwa wąwozu pochodzi od miasta Kraków. Wąwóz przypominał góralom ciasne uliczki krakowskie i tak też postanowiono go nazwać. Śnieg utrzymuje się tam do lata ze względu na zacienienie. Znajduje się w nim aż 120 jaskiń! Eksplorowany był przez poszukiwaczy skarbów, a odwiedzany już w XIXw.

8. Sztolnie w Dolinie Białego.

W Tatrach Zachodnich w Dolinie Białego w latach 50. XXw. wykopano dwie sztolnie, w których poszukiwano złoży uranu i innych pierwiastków. Wówczas dolina była pilnie strzeżona i zamknięta dla wędrowców. Kto spacerował tą uroczą dolinką ten mijał zakratowany wlot do jaskini. To jeden z wlotów do sztolni. Sztolnie są zamknięte, niedostępne dla turystów i nikomu nie zagrażają.

9. Zagadkowa śmierć na Lodowej Przełęczy.

O tatrzańskich wypadkach można by pisać wiele. Wypadki śmiertelne, upadki z wysokości, złamania, skręcenia i szereg innych ludzkich nieszczęść. Są też takie wypadki, które do dziś owiane są nutą tajemnicy. 3 sierpnia 1925r. trzyosobowa rodzina Kaszniców postanowiła przejść z Doliny Pięciu Stawów Spiskich przez Lodową Przełęcz i dalej przez Dolinę Jaworową na Łysą Polanę. Nie byli sprawnymi turystami, pogoda załamywała się. Dołączył do nich młody taternik nie chcąc zostawiać ich samych (jego koledzy byli szybsi i szli daleko przed nimi). Pogoda załamała się całkowicie. Podczas marszu doliną chłopiec zaczął skarżyć się na ciężki oddech. Za moment starszy Kasznica, a nawet i młody taternik. Zrezygnowana kobieta podała słabnącym i skarżącym się na problemy z oddychaniem mężczyzną trochę koniaku na wzmocnienie. Wówczas zaczęli po kolei umierać. Kobieta siedziała 37 godzin przy zwłokach aż zdecydowała się zejść na Łysą Polanę. Poinformowała ratowników TOPR o zaistniałej sytuacji, a ci podjęli działania ratownicze. Ciała zniesiono z gór. Ostateczne przyczyny tej tragedii nie są do dziś znane. Niektórzy uważają, że do śmierci przyczynił się koniak, którzy wypili tylko mężczyźni (kobieta go nie tknęła), inni zaś, że w okolicy przełęczy wytworzyła się próżnia, która spowodowała problemy z oddychaniem i doszło do zgonu na skutek braku tlenu. Sekcja zwłok wykazała obrzęk płuc i nagłe zatrzymanie akcji serca. Ta nietypowa śmierć do dziś pozostaje zagadką.

10. Gdzie idą samobójcy?

Samobójcy szukają ustronnych miejsc. W Tatrach też je znajdują, zazwyczaj takie, które mają bardzo przepaściste ściany i takie, w które nie trzeba daleko wędrować. Samobójców przyciąga Nosal (1206m n.p.m.), którego ściany są pionowe i urwiste, oraz znany wszystkim Giewont (1894m n.p.m.), z którego około 620 metrowej urwistej północnej ściany niejeden skoczył i zakończył swoje życie.

11. Jaskinia Cień Księżyca.

Jest to obecnie najdłuższa znana jaskinia całych Tatr. Znajduje się w Horwackim Wierchu w Tatrach Wysokich po stronie słowackiej. Została odkryta stosunkowo niedawno, bo w 2004r. przez dwóch speleologów słowackich. Ma głębokość 451m, a jej długość to ponad 30km. Liczne studnie, korytarze i sporych rozmiarów sale dostarczają wielu informacji na temat powstania jaskini i jej kształtowania się.

12. Kiedy narodziła się turystyka górska w Tatrach?

Pierwsza zanotowana relacja z wycieczki w Tatry miała miejsce w 1565r., kiedy to Beata Łaska odbyła wycieczkę do Zielonego Stawu Kieżmarskiego. Była to pierwsza odnotowana relacja z gór. I do dziś uważa się ją za początek turystyki tatrzańskiej.