Newsletter

Zapisując się na mój newsletter szybciej dowiesz się o nowych artykułach na stronie oraz będziesz otrzymywać ode mnie ciekawe i przydatne dla Ciebie treści o tematyce górskiej.

Po zapisaniu się, otrzymasz ode mnie plik do pobrania. Jest nim gotowa lista, co spakować do plecaka idąc w góry latem i zimą na jeden dzień.

06 sierpnia, 2018

Jak praktykować kąpiele leśne? Recenzja książki „Shinrin yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych” dr Qing Li.

       Szelest ściółki pod stopami, łamiące się gałęzie przy każdym stawianym kroku, szum wiatru, śpiew ptaków, zapach świeżej żywicy, muskający policzki wiatr, głęboko zielone korony drzew. Znasz to uczucie kiedy przechadzasz się po lesie bez konkretnego celu lub podczas wędrówki po górach i twoja skóra napina się, są ciarki, gęsia skórka, radość, nieopisana słowami euforia, a nawet i łzy? Jeśli zamykając oczy czułeś jak przepływa przez ciebie leśny duch, energia tego miejsca, w którym się znajdujesz, przeszywa cię coś, co mówi ci, że współtworzysz ten świat, tą krainę, to miejsce, że jesteś jej częścią to znaczy, że właśnie bierzesz kąpiel. Jeśli przystajesz co kawałek by napawać się lasem, by podziwiać widok, by dotknąć korzenia, mchu, liści paproci, by wtulić się w drzewo, siadasz w miejscu ciekawym, które cię w jakiś sposób intryguje lub je podziwiasz, ale nie ze względu na zmęczenie, a urokliwość, świadczy o tym, że właśnie bierzesz kąpiel.

SŁOWEM WSTĘPU

       Te wszystkie wyżej wymienione zachowania, emocje, uczucia i sytuacje jakie przeżywamy zostały nazwane kąpielą leśną nie bez przyczyny. Shinrin yoku (z japońskiego shinrin- las, yoku- kąpiel) to głęboki kontakt z naturą, który ciężko opisać jest słowami. To coś, co trzeba przeżyć samemu. Wszelkie leśne „atrakcje”- zapach drzew, świeże powietrze, promienie słońca, śpiew ptaków- pozwalają nam na zatrzymanie się, egzystowanie na łonie natury, otworzenie się, relaksowanie. Shinrin yoku ma swoje podłoże w Japonii, gdzie od kilkudziesięciu lat znajdują się ośrodki badań, specjalnie wydzielone ścieżki do praktykowania. Natura w życiu Japończyków zawsze odgrywała bardzo ważą rolę. Ich rytm życia był jej podporządkowany i zależny od jej rytmu. Shinrin yoku to przede wszystkim także spacer do lasu, krótszy lub dłuższy, wszędzie tam, gdzie znajdują się drzewa. Natura i jej łono sprawiają, że czujemy się szczęśliwi i szczęśliwsi, więc śmiało można powiedzieć, co zresztą zostało naukowo udowodnione, że kąpiele leśne poprawiają jakość życia.

 

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z PRAKTYKOWANIA KĄPIELI LEŚNYCH
 
       Nie od dziś wiadomo, że kontakt z naturą wpływa pozytywnie na człowieka i jego życie. Medycyna lasu to również nauka, która zajmuje się odkrywaniem tajemnic lasu i jego wpływów na nasze życie. Shinrin yoku według samego autora, dr Qing Li, ma zalety takie jak:
-dodaje energii
-podnosi próg bólu
-ulży chorym na depresję
-redukuje poziom stresu
-obniża ciśnienie krwi
-zwiększa produkcję białek przeciwnowotworowych
-poprawia jakość snu i stan układu krążenia
… a to tylko kilka zalet wynikających z praktykowania kąpieli leśnych.
 
CO NAJWAŻNIEJSZE?
       Aby rozpocząć kąpiele leśne musimy pamiętać o złotych zasadach tejże praktyki. Przede wszystkim najistotniejszą rolę odgrywają nasze zmysły. Wzrok pozwala nam podziwiać, oglądać i spojrzeć, słuch pozwala na wyłapywanie kojących dźwięków jak pohukiwanie sowy czy szum wiatru, dotyk powala na poznanie struktur i budowy, węch na rozpoznawanie zapachów jakie las wytwarza, np. alfa-pinen to terpen o sosnowym aromacie, oraz smak, czyli rozkosz dla kubków smakowych w postaci zaparzanych herbat z iglaków czy smakowanie kwiatów różnych roślin.
       Kolejną ważną wskazówką jaką należy mieć na uwadze jest pozbycie się wszelkiej elektroniki- aparatów, telefonów, odtwarzaczy z muzyką- wszystko to będzie nam zakłócać pracę naszego umysłu, a kąpiel zwyczajnie się nie uda, tzn. nie przyniesie zamierzonych efektów.
 
       W książce „Shinrin yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych” dr Qing Li znajdziemy wszystko, co o kąpielach leśnych powinniśmy wiedzieć, aby rozpocząć tą fascynującą podróż. Autor przytacza historię shinrin yoku, tłumaczy każdą nową frazę i przytacza różne anegdoty, proponuje miejsca, wyjaśnia cały przebieg kąpieli, daje wskazówki, mówi o swoich badaniach i eksperymentach, mówi o liczbach, przyczynach i skutkach, pisze o zaletach praktykowania, a wszystko opiewa kadrami japońskich lasów i ośrodków shinrin yoku.
„Gdybyś miał zachować jeden dźwięk natury, co byś wybrał?”