Newsletter

Zapisując się na mój newsletter szybciej dowiesz się o nowych artykułach na stronie oraz będziesz otrzymywać ode mnie ciekawe i przydatne dla Ciebie treści o tematyce górskiej.

Po zapisaniu się, otrzymasz ode mnie plik do pobrania. Jest nim gotowa lista, co spakować do plecaka idąc w góry latem i zimą na jeden dzień.

10 marca, 2018

Beskid Żywiecki- co warto zobaczyć?

Beskid Żywiecki to drugie co do wysokości pasmo górskie w Polsce, zaraz po Tatrach. Znajduje się na południu kraju. Najwyższy szczyt to Babia Góra, a dalej m.in. Pilsko, Romanka. Beskid Żywiecki to sieć wielu szlaków, miejsc wyjątkowych i takich, które powodują, że chce zostawiać się serce, a potem wracać.
 WOREK RACZAŃSKI- HALA RYCERZOWA Z BACÓWKĄ, KRAWCOWY WIERCH Z BACÓWKĄ
 
 Inaczej tzw. Grupa Wielkiej Raczy. Znajduje się w południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego. Okolica słynie z malowniczych i dzikich lasów, wysoko położonych wiosek i hal z pięknymi panoramami i swojskim klimatem.
HALA RYCERZOWA:
 
Jedno z moich ulubionych w Beskidzie Żywieckim. Przyciąga swoją typowo górską aurą, bacówką, klimatem, lasem, położeniem na końcu świata i panoramą. Mają tam najlepsze racuchy pod słońcem! Szczyt Wielkiej Rycerzowej (1126m n.p.m.) jest miejscem zalesionym, ale z samej hali panorama rozciera się na Krawców Wierch, Babią Górę, Pilsko, pasmo słowackiej Małej Fatry i oczywiście Tatr. Klimatowa bacówka, która mieści się poniżej szczytu, na dole hali (1117m n.p.m.) i bardzo miła obsługa to jedne z atutów tego miejsca. Rządzi tam nadal stary górski styl i charakterystyczny nastrój, który wprowadza człowieka w stan zadumy. Osobiście pozwolę sobie na krótką refleksję dotyczącą tego miejsca. Lubię tam wracać. Na nowo odkrywać to, czego poprzednim razem nie dotknęłam. Za każdym razem jest inaczej. To pobudza moją świadomość, że czuję się tam po prostu najlepiej. Załamują własną rzeczywistość, wtapiam się i czuję, że jest tam coś, co mnie przyciąga, coś nienamacalnego.
Szlaki na Rycerzową:
-czarny z Soblówki (1.30h)
-czarny, potem niebieski/czerwony z przełęczy Przegibek (2h)
-zielony z Ujsół przez Muńcuł (3.30h)
-zielony, potem żółty z Soblówki (2h)
 
Babia Góra.
Droga do schroniska czarnym szlakiem.

 

 

Do góry szlak prowadzący na szczyt Wielkiej Rycerzowej.
Po prawej widok na Wielkie Rozsutec i Stoh w słowackiej Małej Fatrze.
KRAWCÓW WIERCH:
 
Kolejne miejsce z kolejną cudowną bacówką. Krawców Wierch (1071m n.p.m.) znajduje się w grzbiecie między Jaworzyną, a Grubą Buczyną w Grupie Pilska. Z samej hali nie ma konkretnych widoków, należy więc podejść pod krzyż parę kroków od bacówki i widzimy m.in. Wielką Rycerzową, czy Muńcuł oraz inne słowackie wierzchołki. Miejsce równie klimatowe, jak Rycerzowa, bacówka nieco uboższa, ale bardziej przestrzenna, luźniejsza. Jest na pewno dużo spokojniej. Miejsce urokliwe, bo w ciekawym położeniu i ta bacówka. Bacówki przemawiają do mnie bardziej niż schroniska. Są miejscem bardziej nastrojowym i aurę gór czuje się bardziej, gdy na tle szczytów stoi mały, drewniany domek.
Szlaki na Krawców Wierch:
-żółty z Glinki (ok.2h)
-niebieski ze Złatnej (2h)
-niebieski z przełęczy Bory Orawskie (1.50h)
 
Hala Krawcowego Wierchu.

 

Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu.

 

ROMANKA
 
Romanka (1366m n.p.m.) to szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Stok Romanki w czasach II wojny światowej był schronieniem dla oddziałów partyzanckich. A co warto jeszcze zaznaczyć, że Romanka to rezerwat o tej samej nazwie, który utworzono by chronić las świerkowy. To też jeden ze szczytów w Beskidzie Żywieckim, którego się nie docenia. Przysłania go znana Hala Rysianka i Lipowska, które zgarniają większość oklasków dla siebie. To właśnie Romanka góruje nad Rysianką i Lipowskim Wierchem i jest z nich najwyższa. Góra ta jest dosyć specyficzna. Kiedy wchodzi się w jej karłowate i schorowane lasy, czuje się czyjąś obecność. Nie jestem pierwszą osobą, która doświadczyła takiego przeczucia. Wiejskie legendy mówią o ukrytym na szczycie jeziorku, które jest tak głębokie, że nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile metrów sięga. Krągą legendy, że górale wrzucili do jeziorka kawałek kłody z wyrytą datą i miejscem i wrzucili do wody. Po jakimś czasie we Włoszech w miejście Triest wyłowiono kawał drzewa, który pochodził właśnie z bagna na Romance. Inna zaś legenda głosi, że utopił się w nim koń i nikt nie potrafił go uratować przed odmętami wody. Sama nigdy tego miejsca nie znalazłam, bo szczerze mówiąc nie szukałam, ale wszystko przede mną. Na jej zboczach znajdziemy nawet łańcuchy i skałę, więc trochę tatrzańskiej nuty można zasmakować.
Szlaki na Romankę:
-niebieski z Sopotni Małej (ok.3.30)
-żółty z Rysianki (ok.1h)
-czerwony z Żabnicy przez Abrahamów i Słowiankę, potem niebieski od Suchego Gronia (4.30h)
 
Tatry wyłaniające się zza drzew.

 

Widok na stoki Rysianki i Lipowskiej.

 

Po prawej Mała Fatra i dalej Beskid Żywiecki.
 
 
HALA RYSIANKA (ZE WSCHODEM SŁOŃCA) I LIPOWSKA (Z LIPOWSKIM WIERCHEM)
 
HALA RYSIANKA:
 
Hala Rysianka (Rysianka 1322m n.p.m.) to ogromna hala w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki. Wraz z sąsiadującym Lipowskim Wierchem tworzą masyw, który widoczny jest z wielu miejsc. Miejsce bardzo wyjątkowe ze względu na panoramę, która obejmuje cały masyw Pilska, Babią Górę, Romankę, Tatry czy Małą Fatrę. Schronisko w bardzo miłym stylu i atmosferze. Rysianka zawsze kojarzy mi się z cudownym wschodem słońca, imprezą Get out&Log on (odbywa się na Lipowskiej- slajdowiska, muzyka, burgery, namioty), niedźwiedziami z opowieści babci i przestrzenią pełną wiatru, gdzie mogę zamknąć oczy, nabrać powietrza w płuca i znieść go na dół i żyć nim przez kolejne tygodnie. Wydaje mi się, że wszystkie szlaki na Rysiankę przeszłam po kilka razy, ale… czekam, by kolejny raz się na którymś pojawić. 
Szlaki:
-czarny ze Złatnej Huty (ok.2h)
-niebieski z Krawcowego Wierchu, z przełęczy Bory Orawskie żółtym na szczyt (ok.3h)
-zielony z Hali Boraczej przez Halę Lipowską (ok.2.30h)
-zielony z Żabnicy Skałki (2h)
-czerwony z Żabnicy (5h)
 
Masyw Pilska, po lewej Babia Góra. Po prawej Tatry, które są niewidoczne.

 

 

 

 

HALA LIPOWSKA I LIPOWSKI WIERCH:
 
Hala Lipowska (Lipowski Wierch 1324m n.p.m.) to hala sąsiadująca z halą Rysianką znajduje się w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki. Te dwa schroniska dzieli dosłownie dziesięć minut marszu. Jest to stare schronisko niemieckie, w którym urzędowała organizacja Beskidenverein, po wojnie przejęło je PTTK. Dlatego też często ludzie zastanawiają się, po co dwa schroniska obok siebie? A po to, że jedno było polskie, a drugie niemieckie i każdy chciał mieć swoje, więc konkurowały. Ale tak już zostało. Ciekawą rzeczą dotyczącą Lipowskiej jest jej szczyt (możemy się dostać na niego ścieżką prowadzącą spod ławeczki, która znajduje się na szlaku zielonożółtym od strony Boraczej), który obfity jest w tzw. młaki, czyli bagna, wielkie kałuże, które oblegają cały Lipowski Wierch. Ciężko jest się tam poruszać, jeśli nie idzie się po ścieżce. Łatwo wpaść do takiego bagna, które, jak głębokie będzie? Tego nikt nie wie. Dlatego warto znaleźć ową ścieżkę i nią się poruszać. Lipowska to miłe schronisko stworzone w świetnym stylu. Przekochany piesek Femi, który dzielnie stróżuje, dobre jedzenie, pole namiotowe. Kojarzy mi się także z wcześniej wspomnianą imprezą Get out&Log on, która jest wspaniałym przeżyciem (ze wschodem na Rysiance). Kojarzy mi się też właśnie z siedzeniem na tej drewnianej ławeczce i wyłączenie myślenia na tyle, by po prostu patrzeć.
Szlaki: 
-czerwony z Żabnicy (5.10h)
-zielony z Hali Boraczej (2.20h)
-zielony z Żabnicy Skałki przez Halę Rysiankę (2.10h)
 

 

Młaki.

 

 
 
BABIA GÓRA (ZE WSCHODEM SŁOŃCA)
 
Babia Góra, czyli Królowa Beskidów (1725m n.p.m.) to masyw w paśmie Babiogórskim. Znajduje się tam Babiogórski Park Narodowy. Najwyższym szczytem jest Diablak. Z górą tą wiążą się różne historie, choćby ta, że Babia to miejsce spotkań czarownic czy diabła (nazwa szczytu- Diablak). Czarownice według wierzeń tamtejszych ludności, miały spotykań się w w noc świętojańską, Wielki Piątek lub Zaduszki. 13 grudnia obchodzono dzień św.Łucji, która swoim światłem miała chronić mieszkańców. Babia, jak to kobieta, niezwykle kapryśna, miewa humorki. Pogoda zmienia się bardzo dynamicznie, diametralnie dlatego nazywana jest też Matką Niepogody. Często lekkomyślnym turystom da ostrzeżenie. W pięknej pogodzie pozwala ujrzeć zapierające dech w piersiach panoramy na pasmo Tatr, gór Słowacji, Czech, odległe góry Polski, m.in. Beskid Śląski, Żywiecki, Gorce, Beskid Mały. Wschody słońca ma niesamowite, mgły dodają uroku. Góra wybitna i samotna, bardzo rozlana. Lasy i zwierzyna są chronione z racji parku narodowego. Poniżej szczytu, na Markowych Szczawinach, znajduje się schronisko, od zewnątrz nieco nowoczesne. Północne skaliste i bardzo strome stoki Babiej pokazują, że z górą nie można igrać. Przez szczyt przechodzi Główny Szlak Beskidzki, który miałam okazję pokonać jakiś czas temu (część od Rysianki, Pilska, po Babią). 
Szlaki:
-zielony z Zawoji Markowej po Skręt Ratowników, dalej żółtym na szczyt (ok.3h)
-czerwony z Krowiarek (2.30h)
-zielony z Zawoji Markowej do Markowych Szczawin, dalej czerwonym na szczyt (3h)
 
W stronę Skrętu Ratowników.

 

Oblodzone klamry na Perci Akademików.

 

Wschód widziany z Sokolicy na Babiej.

 

 

 

 

Kopuła szczytowa.

 

PRUSÓW  
Prusów (1010m n.p.m.) to szczyt należący do Grupy Lipowskiego Wierchu i Romanki. Wznosi się na zboczach Redykalnego Wierchu. Góra dla mnie osobiście bardzo wyjątkowa i sentymentalna. Staram się przynajmniej raz w roku na niej zawitać ze względu, że jest bliska mojemu sercu. Panorama obejmuje Beskid Śląski, który ciekawie się prezentuje, Beskid Mały, Żywiecki i Kotlinę Żywiecką. Wiele ludzi ma tam swoje domki sezonowe, jest kapliczka, w której odbywa się w okresie letnim polowa msza święta- polecam szczególnie. Prusów ma o tyle swój klimat, że przypomina mi trochę Abrahamów, który jest równie niepozorny. Las jest gęsty i ciemny, pełen tajemnic i dzikich ptaków. Ale mimo wszystko, zawsze człowieka ciągnie w tamte rejony, żeby poznać, znów doświadczyć tego uczucia niepewności i mieszanki emocji.
Szlaki:
-niebieski z Żabnicy na Halę Boraczą (2h)
-zielony z Milówki na Halę Boraczą, potem niebieski (ok.3h)
 
Mała Fatra- Wielki Rozsutec wyłaniający się zza leśnych pasm.
 
 
PILSKO
 
Pilsko (1557m n.p.m.) jest drugim co do wysokości szczytem w Beskidzie Żywickim zaraz po Babiej Górze. Znajduje się w Grupie Pilska i często też zdarza się mówić, że są to także tzw. Beskidy Orawskie (większa cześć masywu leży po stronie słowackiej). Poniżej szczytu znajduje się Hala Miziowa z murowanych schroniskiem, a na stokach góry zamontowano także wyciąg narciarski, także góra jest w ciągłej eksploatacji. Ponadto, zamontowano też kolejkę, która na Pilsko kursuje (nie na sam szczyt). Myślę, że gdyby pominąć dotknięcie Pilska ludzką ręką, góra jest bardzo urokliwa. Kopuła szczytowa jest płaska i rozlana, z góry piękne panoramy 360 stopni. Beskid Żywiecki, góry Słowacji i Czech, Tatry- całe pasmo. Jesienią barwy szczytowe są naprawdę przepiękne. Trawa zmienia kolor, a kosówka nadal pozostaje zielona, co stanowi niesamowity kontrast. Do tego wyłaniające się, jakby ze zbocz inne szczyty… Naprawdę przepięknie się to prezentuje.
Szlaki na Pilsko:
-zielonym, a z Hali Miziowej wpierw czarnym, potem zielonym na szczyt (3.15h)
-czerwonym z Hali Rysianki, z Hali Cebulowej niebieskim, potem zielonym na szczyt (2.45h)
-zielonym z Sopotni Wielkiej na Halę Miziową, potem czarnym i zielonym na szczyt (3.30h)
 
Babia Góra.

 

Lekki zarys Tatr.